Czy Twój poziom cholesterolu jest w normie?

W ostatnich latach sporo mówi się o negatywnym wpływie cholesterolu na organizm człowieka. Potrafimy już zmierzyć poziom tego związku chemicznego we krwi, ale nie zawsze mamy świadomość, że to nie jego stężenie jest najważniejsze. Dlaczego?

hamburger

Cholesterol nie jest wrogiem organizmu. Bez niego nie byłoby możliwe przeprowadzenie szeregu procesów. Cholesterol, o czym nie każdy wie, występuje naturalnie w ludzkim organizmie – produkuje go wątroba. Związek ten dzieli się na dwie frakcje: dobrą (cholesterol HDL) i złą (cholesterol LDL).

Kiedy jego obecność zagraża zdrowiu? Gdy jest go za dużo – przy czym dotyczy to jedynie złej frakcji, czyli cholesterolu LDL. Gromadzi się on głównie w naczyniach krwionośnych, co powoduje zmniejszenie się ich światła. W efekcie dojść może np. do zawału serca. Wówczas niezbędne są już leki na cholesterol. By zapobiec konieczności sięgania po nie, warto połączyć dobrze zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną i dobrym suplementem diety.

Normy cholesterolu a samopoczucie

W naszym kraju normy cholesterolu podaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Zgodnie z jego rekomendacją optymalne są następujące stężenia:

  • cholesterol całkowity < 190 mg/dl,
  • cholesterol LDL < 115 mg/dl,
  • cholesterol HDL: kobiety ? 40 mg/dl, mężczyźni ? 45 mg/dl,
  • trójglicerydy ? 150 mg/dl.

Nie zawsze trzeba się kierować wyłącznie liczbami. Wyższe stężenie cholesterolu nie musi jeszcze oznaczać początku chorób cywilizacyjnych. Wiele zależy od naszej codziennej diety, stylu życia i samopoczucia.

Dlaczego choruję?

Rozwój miażdżycy czy cukrzycy nie jest bezpośrednim wynikiem pojawienia się w organizmie cholesterolu, gdyż ten jest naturalnie produkowany. Problem w tym, że gdy spożywamy pokarmy, również dostarczamy cholesterol. A jego nadmiar prowadzi do zaburzenia procesów przemiany materii – swoje naturalne właściwości tracą m.in. tętnice. W efekcie zły cholesterol LDL odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych. Ta niebezpieczna sytuacja prowadzi do zwężenia ich światła, więc krew nie może swobodnie przepływać.

Co zatem robić, by nie dopuścić do rozwoju chorób? Profilaktyka polega na bacznym obserwowaniu tego, co jemy. Zamiast czekolady warto sięgnąć po słodkie owoce, a tłuste potrawy lepiej zastąpić pożywnymi i zdrowymi sałatkami. Ważna jest też aktywność fizyczna i suplementacja.

Jaki suplement diety wybrać?

By wzmocnić układ krążenia i zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, warto sięgnąć również po dobry suplement diety, którego działanie zostało udowodnione przez naukowców. Takim suplementem może być np. Cholester. Więcej informacji o nim znajduje się na stronie internetowej: www.cholester.pl.

Dlaczego warto do codziennej diety włączyć jedną tabletkę wspomnianego suplementu diety? W jego składzie znaleźć można sterole roślinne i monakolinę K z fermentowanego czerwonego ryżu. Ten pierwszy składnik jest prawdopodobnie odpowiedzialny za wypieranie cząstek złego cholesterolu z organizmu, a monakolina K utrzymuje prawidłowy poziom lipidów, jak i cholesterolu we krwi.

Stosuj się do rad specjalistów i ciesz się zdrowiem

By mieć pewność, że cholesterol nie zagraża zdrowiu, nie zawsze konieczne jest cykliczne badanie jego poziomu. U osób stosujących się do tych rad poziom cholesterolu we krwi może nawet przekraczać podane wyżej normy. Wszystko dlatego, że połącznie zróżnicowanej, dobrze zbilansowanej diety, suplementu diety i aktywności fizycznej pomaga w utrzymaniu optymalnego stężenia cholesterolu we krwi.

A teraz... uśmiechnij się :)