Leczenie cholesterolu - Dieta niskocholesterolowa

dieta

Świadomość tego, że zbyt wysoki cholesterol może zagrozić nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu jest coraz bardziej powszechna. Cieszy przy tym to, że coraz częściej pociąga ona za sobą wolę zmian we własnym postępowaniu. Obniżenie cholesterolu nie jest prostym zadaniem, pierwszym krokiem prowadzącym do osiągnięcia tego celu powinna być więc zmiana sposobu, w jaki się odżywiamy.

Dieta niskocholesterolowa to rozwiązanie zalecane nie tylko tym pacjentom, u których już teraz zdiagnozowano zbyt wysoki wskaźnik „złego” cholesterolu. Zdaniem lekarzy stosować mogą ją również osoby, w przypadku których wspomniany wskaźnik nie odbiega jeszcze od normy, a jednak inne czynniki sygnalizują rosnące zagrożenie chorobami serca. Zastanowić się nad nią powinniśmy więc i wówczas, gdy wśród członków naszej rodziny pojawiały się choroby serca, a my sami prowadzimy siedzący tryb życia, unikamy ruchu, mamy skłonność do sięgania po nikotynę lub alkohol albo zmagamy się z dużą nadwagą.

Wielu osobom wydaje się, że dieta niskocholesterolowa musi oznaczać szereg wyrzeczeń, a tym samym można mówić o niej przede wszystkim jako o rozwiązaniu bardzo rygorystycznym. Rzeczywiście, dla wielu osób próbujących zmienić swoje nawyki żywieniowe stosowanie wspomnianej diety może być prawdziwym testem wytrzymałości, już po tygodniu można jednak dojść do wniosku, że wyrzeczenia nie są wcale tak duże, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Tym, z czego bezwzględnie powinniśmy zrezygnować są przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, należy zatem odstąpić od obiadów, w czasie których wszyscy oczekują na mięso, które aż lśni od tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że dieta niskocholesterolowa odstępuje w ogóle od tłuszczy i skazuje nas na wegetarianizm. Chude mięso może być jedzone od czasu do czasu nawet przez osobę, która ma wysokie stężenie cholesterolu LDL, tłuszcze zwierzęce powinny być zaś zastąpione tłuszczami roślinnymi bogatymi między innymi w kwasy omega 3. Dieta niskocholesterolowa skuteczna jest jednak przede wszystkim wówczas, gdy zrezygnujemy z używek, wielu pacjentów potwierdza więc, że to właśnie dostawienie papierosów, zmniejszenie porcji przyjmowanego alkoholu oraz odstawienie słodyczy było dla nich znacznie poważniejszym wyzwaniem niż sama rezygnacja ze zbyt tłustych lub zbyt obfitych posiłków.

Dieta, która ma nam zapewnić obniżenie poziomu „złego” cholesterolu okazuje się skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy opanujemy technikę mądrego łączenia składników kolejnych potraw. Osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu LDL powinny zatem unikać połączeń produktów zbożowych z mięsem oraz różnymi rodzajami ryb, a także potraw tłustych z nasionami roślin strączkowych takich, jak choćby fasola. Warto zastanowić się i nad tym, czy nie ograniczyć ilości stosowanej przez nas soli. Owszem, potrawy pozbawione tej przyprawy mogą wydawać się nam mdłe, nie zapominajmy jednak, że sól często pojawia się w ich składzie, a doprawianie jest po prostu zbyteczne.

Dieta niskocholesterolowa jest szczególnie ważna wówczas, gdy pacjent zmagający się z problemem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL boryka się również z nadwagą. Nie od dziś wiadomo przecież, że nadmiar kilogramów spowalnia tempo leczenia wielu chorób, a miażdżyca i choroby serca nie stanowią w tym wypadku wyjątku. Lekarze potwierdzają jednak, że niekiedy wykrycie problemów z nadmiernie wysokim cholesterolem ma zbawienny wpływ na chorych z nadwagą, konieczność zmiany diety na bardziej zdrową ułatwia bowiem zrzucanie zbędnych kilogramów, które często są przede wszystkim konsekwencją złych nawyków żywieniowych.

Pewne zmiany w sposobie odżywiania się możemy wprowadzać samodzielnie, gdy jednak wysoki poziom „złego” cholesterolu odciska piętno na naszym zdrowiu, wszystkie zmiany dotyczące sposobu odżywiania się powinniśmy konsultować z lekarzem. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy pacjent znajduje się w podeszłym wieku albo zmaga się nie tylko z wysokim cholesterolem, ale i z innymi chorobami. W takim wypadku decyzje podejmowane samodzielnie mogą okazać się zgubne, choć bowiem pomagają w obniżeniu cholesterolu, mogą przyczyniać się do wzrostu zagrożenia szeregiem innych chorób.

A teraz... uśmiechnij się :)