Jakie są najczęstsze objawy hemoroidów?

Hemoroidy to jedna z dość często występujących chorób. Wciąż jest dolegliwością dość wstydliwą, o której niechętnie mówimy w towarzystwie. Mimo pewnego tabu, które narosło wokół tego tematu, warto pójść do lekarza proktologa z tym problemem.

jeansy

Jakie są najpopularniejsze objawy hemoroidów?

Najczęstsze objawy hemoroidów, czyli żylaków odbytu, to przede wszystkim dyskomfort w okolicy odbytu. Podczas dotykania odbytu czuć – miękkie lub twarde – zgrubienia, których wcześniej nie mieliśmy. Hemoroidy mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. W przypadku osób starszych może pojawić się również wypadanie guzków krwawicowych i silny ból odbytu. Hemoroidy to choroba cywilizacyjna, związana z siedzącym trybem życia i nieodpowiednią dietą. Może pojawić się również u dzieci czy kobiet w ciąży.

Niepokojące objawy świadczące o hemoroidach to również krwawienie przy oddawaniu stolca. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać kolonoskopię, która wykaże przyczyny tego stanu rzeczy. Symptom może świadczyć albo o hemoroidach, albo o nowotworze odbytu. Ten ostatni pojawia się najczęściej u osób powyżej 35. roku życia lub osób w podeszłym wieku. Niestety, liczba występowania nowotworu odbytu z każdym rokiem rośnie. Dlatego też warto się badać. Dotyczy to szczególnie tych osób, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na tę chorobę. Zaniedbanie leczenia zwieracza odbytu może mieć swoje konsekwencje w postaci nietrzymania gazu lub stolca.

Żylaki odbytu – leczenie

Przy hemoroidach lekarze zalecają terapię farmakologiczną. Leczenie żylaków odbytu jest wspierane poprzez wzbogacenie diety pacjenta włóknikiem. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hemoroidami stosuje się zakładanie gumek czy podczerwień. W leczeniu przykrych objawów pomaga też regularna aktywność fizyczna. W zaawansowanych przypadkach może okazać się niezbędny zabieg chirurgiczny. Niezastosowanie się do zaleceń lekarskich może skutkować nawrotem i koniecznością wznowienia leczenia.

Jak uniknąć choroby? Profilaktyka

Jeśli chodzi o profilaktykę to ważne jest spożywanie dużej ilości płynów (przede wszystkim wody), co pomoże w regularnym wypróżnianiu i zapobiegnie powstawaniu zaparć. To jednak nie wszystko. Istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na hemoroidy jest dieta bogata we włóknik – ważne jest spożywanie otrębów pszennych. Wśród zaleceń profilaktycznych pojawia się również unikanie przegrzania ciała, ruch na świeżym powietrzu oraz unikanie alkoholu. Warto unikać potraw mącznych i smażonych. Zamiast nich, lepiej spożyć owoce i warzywa. Ważna jest również higiena okolicy krocza i unikanie zbyt obcisłej bielizny.

A teraz... uśmiechnij się :)