Trzy litery do zdrowia

BMI - Body Mass Index - jest źródłem podstawowych informacji o tym, czy grozi Ci niedowaga lub otyłość. To także łatwy i skuteczny sposób na obliczenie wskaźnika masy ciała. Są to dane istotne nie tylko dla Twojego wyglądu i sprawności fizycznej, ale przede wszystkim dla opisu faktycznego stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia.

health

Huśtawka na wadze

Nasza waga może wahać się z bardzo różnych powodów, jak stres, zła dieta, mało ruchu, czy czynniki chorobotwórcze. Działa to również w drugim kierunku - otyłość ma negatywny wpływ na poziom tzw. złego cholesterolu, poziom cukru we krwi, ciśnienie i układ sercowo-naczyniowy. Z tych wszystkich powodów warto regularnie korzystać z narzędzi, które pomogą nam kontrolować masę ciała - nie tylko wagi, ale szybkiego, sprawdzonego kalkulatora BMI.

Regularny pomiar

Jeżeli nasze BMI jest poniżej lub powyżej średniej przez kilka tygodni, warto stan naszego zdrowia skonsultować z lekarzem i wykonać serię badań, które dogłębnie zmierzą i określą przyczyny wahań masy ciała. Warto wiedzieć, że regularne sprawdzanie BMI to podstawowe narzędzie kontrolne, które w żadnym wypadku nie zastąpi działań naprawczych jak zmiana nawyków żywieniowych, czy stylu życia. W dodatku tzw. „diety cud” faktycznie poprawią nam na chwilę humor, ale nigdy nie przyniosą długotrwałych efektów, a wręcz bywają często szkodliwe dla zdrowia.

BMI a cholestelor

Bardzo istotną informacją, jaka kryje się za naszym wskaźnikiem BMI jest poziom cholesterolu. Ten należy badać oddzielnie, a utrzymujący się nadmiar masy ciała powinien nas do tego zachęcić. Nic tu nie da zamartwianie się, a dodatkowe lody na smutki, sprawę pogorszą.

W przypadku zbyt wysokiego poziomu tzw. złego cholesterolu we krwi, przede wszystkim wskazane jest zdrożenie na stałe dobrych nawyków żywieniowych Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy spożywać w dużych ilościach w celu obniżenia cholesterolu, są kwasy omega-3, a ich naturalnym źródłem są ryby morskie: łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledzie, halibut. Zdrowa dieta obniżająca cholesterol powinna zakładać zjadanie co najmniej 2 porcji ryb w tygodniu, a najlepiej dziennie zjeść około 100 g śledzia czy innej ryby. Wielonienasycone tłuszcze, zbawienne dla właściwego poziomu naszego cholesterolu znajdują się również w olejach i ziarnach roślinnych. Gdy Twoje BMI wciąż jest za wysokie, a lekarz uparcie wskazuje na cholesterol, to gdy chcesz je obniżyć, wprowadź te produkty do swojej diety: oleje kukurydziane, słonecznikowe, sojowe oraz zielone warzywa – jarmuż, kapustę włoską i szpinak.

Trochę historii

BMI to maksymalnie prosty wskaźnik,który został policzony po raz pierwszy w 1869 roku. Dziś używany jest powszechnie przez WHO i służy do określania stanu tkanki tłuszczowej w organizmie. Przeprowadzić takie obliczenia może praktycznie każdy, a wyniki dla kobiet i mężczyzn są interpretowane podobnie. Obliczamy go za pocą prostego wzoru – dzielenia wagi przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Twój wynik indywidualny

Musisz pamiętać, że kalkulator BMI, jakkolwiek bardzo przydatny ze względu na swoją prostotę i dostępność, nie bierze pod uwagę rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie, a także nie „widzi” tego, co być może wypracowujesz ciężką pracą na siłowni czy basenie - wagi Twojej tkanki mięśniowej! Polecany przez nas w tym artykule kalkulator używa nieco rozszerzonej klasyfikacji, która dodatkowo określa stopnie odchyleń Twojej wagi od normy. Każdy z wyników jest opisany osobno dla kobiety i mężczyzny, tak aby można było go możliwie jak najdokładniej odnieść do swojej sytuacji i preferencji. To co zwróciło naszą uwagę to fakt, że każdy wynik jest opisany w prosty, zrozumiały nawet dla dziecka sposób. I tu ostatnia uwaga: dzieci poniżej 15-go roku życia nie powinny używać kalkulatora BMI, bowiem ich jeszcze rozwijające się ciała nie poddają się łatwym klasyfikacjom, a wszelkie zaburzenia odżywiania czy wagi, powinien zawsze w pierwszej kolejności ocenić lekarz!

A teraz... uśmiechnij się :)